Odė kiaušiniui
Senovės Romoje buvo įprasta pradėti valgyti nuo kiaušinio. Praėjo daug amžių: keitėsi žmonių mitybos įpročiai, gyvenimo būdas, tačiau šiandien vis dažniau atsigręžiama į mūsų pirmtakų patirtį. Protėviai buvo teisūs. Kiaušinis – ypatingas ir labai vertingas produktas.
Gerai pradėti dieną nuo kiaušinių, tačiau nuolat juos valgyti (tiek keptus, tiek kietai arba minkštai virtus) atsibosta. Vis dėlto reiktų priminti, kad viename kiaušinyje yra 6 g baltymų, 15 g riebalų, 85 mg fosforo, 25 mg kalcio, 1,2 mg geležies ir daug naudingų vitaminų.
Vienas kiaušinis patenkina penktadalį vitamino A paros poreikio. Baltymai yra itin vertingi – užtenka dviejų kiaušinių, kad būtų patenkinta didžioji paros baltymų poreikio dalis. Ir tai dar ne viskas. Kiaušinių lukštų sudėtis sutampa su mūsų kaulų ir dantų sudėtimi, stimuliuoja kraujo gamybą. Apie juos ir pakalbėkime.
Vengrų tyrimai parodė, kad lukštuose yra visų organizmui būtinų mikroelementų, įskaitant ir varį, fluorą, geležį, manganą, molibdeną, fosforą, sierą, silicį, cinką ir kt. Iš viso – net 27 elementai!
Ypač svarbus kalcis. Kai jau tikriausiai žinai, jo trūkumas dažniausiai lemia medžiagų apykaitos sutrikimus, tad susergama rachitu, genda dantys, kaulai tampa trapūs, porėti.
Sutrikus kalcio apykaitai, atsiranda ir kitų bėdų, pavyzdžiui, susergama mažakraujyste, dažniau puola peršalimo ligos, alergijos, lūpų pūslelinė. Ypač kalcio trūkumui jautrios nėščiosios – kiek jų besilaukdamos netenka dantų...
Medicininiai preparatai – kalcio chloridas, gipsas, kreida – yra nelabai veiksmingi, nes organizmas juos sunkiai įsisavina. Jei kalbėtumėm apie kiaušinių lukštus – 90 % jų sudėties sudaro organizmo lengvai įsisavinamas kalcio karbonatas. Išvada paprasta: reikia paversti lukštus medicininiu preparatu. Beje, Vakaruose kiaušinių lukštų milteliai vaistinėse parduodami jau nuo 1970 metų.
Receptas paprastas: kiaušiniai plaunami šiltu vandeniu su muilu, nuskalaujami. Papildomos sterilizacijos dažniausiai nereikia, tačiau jeigu tai daroma mažiems vaikams, rekomenduotina lukštus 5 minutes pavirti karštame vandenyje. Jeigu kiaušinis verdamas kietai, lukštas ne toks efektyvus, tačiau yra visiškai paruoštas naudojimui (visiškai sterilus). Reikia kruopščiai pašalinti plėvelę ir išdžiovinti lukštus tamsioje ir gerai vėdinamoje vietoje. Paprastai išdžiūti užtenka kelių valandų.
Kai lukštai sausi, juos reikia porcelianiniame indelyje sugrūsti į miltelius (iki pudros konsistencijos). Jeigu naudosi kavamalę, milteliai bus ne tokie veiksmingi.
Vaikui nuo 6 mėnesių iki metukų šių miltelių duodama vos vos – tik ant peilio galiuko, o nuo metukų iki dvejų – dvigubai daugiau. Nuo 5–7 metų galima duoti pusės kiaušinio lukštą, o sulaukus 14 ir daugiau – viso.
Svarbi taisyklė: prieš duodant miltelių, į juos reikia išspausti kelis lašus citrinos sulčių. Tai akimirksniu sukelia cheminę reakciją (milteliai ima šnypšti, lyg į stiklinę būtum įpylusi gazuoto vandens): kalcio karbonatas virsta gerai organizmo įsisavinama forma.
Tokie gydomieji milteliai puikiai tinka gydant odos ligas (pavyzdžiui, egzemą, kuria serga daugelis vaikų), eksudacinę diatezę. Poveikio dažniausiai tenka palaukti apie 3–4 savaites, tačiau būna ir taip, kad užtrunka du ar tris mėnesius. Tačiau būk kantri.
Labai dažnai tėveliai domisi, kaip reikia naudoti lukštų miltelius: tuščiu skrandžiu ar po valgio? Tai, tiesą sakant, neturi jokios reikšmės. Jeigu tau patogiau, gali miltelių įmaišyti tiesiog į maistą.
Lukštai vaikų mitybai yra labai naudingi: jie padeda gydyti rachitą ir anemiją, kitas ligas, skatina kraujo kūnelių gamybą. Pastebėta, kad greičiau sveikstama po įgimto klubų sąnario išnirimo, osteoporozės. Milteliai tiek vaikams, tiek suaugusiesiems padeda įveikti nagų ir plaukų trapumą, dantenų kraujavimą, vidurių užkietėjimą, dirglumą, nemigą, šienligę, astmą ir dilgėlinę.
Kiaušinių lukštų milteliai naudojami visais atvejais, kai organizmui trūksta kalcio, taip pat ir profilaktiškai:
Nėščiosioms;
Vaikams nuo metukų iki šešerių;
Paauglystės laikotarpiu;
Profilaktiškai dukart per metus lukštus patartina naudoti ir suaugusiesiems: tai padeda išvengti stuburo ligų, dantų ėduonies, osteoporozės;
Žmonėms, apsinuodijusiems stronciu (milteliai padeda pašalinti radionuklidus);
Miltelius ypač rekomenduotina naudoti metų pradžioje – tuo laikotarpiu kalcio apykaita organizme būna sulėtėjusi.
Populiariausi receptai šią savaitę
- Kalėdinės spurgos
- Kakavinis varškės pyragas su kondensuotu pienu
- Jogurtinis tortas su vaisiais
- Sausainiai "Bučinukai" su varške ir cinamonu
- Nekeptas šokoladinis sūrio tortas (Cheesecake)
- Skanūs krepšeliai "Sniego pasaka"
- Moliūgų sriuba su maskarponės sūriu
- Labai paprastas ir skanus obuolių pyragas
- Gardusis Beatos draugės Vilmos trupininis obuolių ir varškės pyragas
- Sočios salotos su vištiena, ryžiais ir daržovėmis
Komentarai