Notra
Notra, miškinė (lot. Stachys silvatica) daugiametis žolinis augalas su šliaužiančiu šakniastiebiu. Stiebas — nešakotas arba su pažastinėmis šakutėmis, apaugęs iki viršaus tankiais ilgais plaukeliais. Lapai — kiaušiniškai pailgi, trumpakočiai, smulkiai pjūkliški, su apvaliu pagrindu, iš viršaus ir iš apačios apaugę retais plaukeliais. Žiedynai prie pagrindo su išskėstais žiedais, priartėjančiais viršuje. Gumbeliai perlamutro spalvos, gerai žiemoja žemėje, juose yra daug mineralinių medžiagų ir angliavandenių.
Paplitusi daugiausia Sibire, Baikalo ežero rajone. Kartais sutinkama upių ir upelių krantuose, prie pelkių ir užpelkėjusiose pievose. Gydymui vartojama augalo žolė ir gumbeliai. Miškinė notra buvo vartojama dar Senovės Kinijoje.
Augale yra daug alkaloidų, flavonoidų, šiek tiek glikozidų, organinių rūgščių, kalio, magnio, mangano, cinko druskų, askorbino rūgšties.
Vartojimas medicinoje. Miškinė notra vartojama kaip centrinę nervų sistemą raminantis, arterinį kraujospūdį mažinantis vaistas. Pažymėtina, kad vaistai, pagaminti iš šio augalo, yra gerokai efektyvesni už vaistus iš sukatžolės.
Vartojimas maistui. Virti arba kepti gumbai vartojami kaip garnyras su mėsos arba žuvies patiekalais.
Pavasarį iš lapų gaminamos salotos cukriniu diabetu sergantiems ligoniams.
Receptai su >>
Skaniausi patiekalai su šiuo ingredientu
Kraunama daugiau...