Jūros kopūstai
Jūros kopūstai — laminarinių šeimos rudadumblis sluoksniuota juostine 1—12 m ilgio plokštele, stipriai šaknimis prisitvirtinusia prie grunto. Auga Juodojoje, Šiaurės ir Tolimųjų Rytų jūrose, skalaujančiose mūsų šalies krantus. Jūros kopūstai paprastai traukiami iš 4—6 m gylio specialiomis kartimis arba grėbliais.
Jūros kopūstuose yra apie 6% baltymų, polisacharidų laminarino ir manito (40%), 7% ląstelienos ir daug alginatų (algininių rūgščių druskų). Juose daug jodo: 1 kg džiovintų jūros kopūstų turi apie 250 mg jodo; yra rūšių, turinčių iki 0,75% jodo. Be to jūros kopūstuose yra bromo, kalio, arseno, vario, vitaminų A, B1, B2, B6, B12, D, daug vitamino C (iki 470 mg/kg).
Japonijoje iš stambių dumblių gaminami įvairiausi produktai. Silpname vyno acte išmirkytos lapiškos plokštelės pasidaro minkštos ir aromatingos. Jos išdžiovinamos ir nudrožiamos aštriu peiliu, taip gaunama vadinamoji komba. Pridėjus cukraus, iš kombos gaminami paplotėliai ir saldumynai. Kulinarijoje komba verdama su mėsa, žuvimi ir patiekiama kaip garnyras. Kombos miltelių dedama į ryžius, sriubas ir padažus. Iš jos daromas į arbatą panašus gėrimas. Indonezijoje dumblius valgo žalius, tik nuplauna gėlu vandeniu. Iš kai kurių Tolimųjų Rytų laminarijos rūšių ir mūsų šalyje verdamos sriubos ir daržovių košės, iš jų daromi konservai ir saldainiai. Iš jūros kopūstų galima gauti jodą, bromą, kalį ir kitų medžiagų.
Pakrančių gyventojai neserga struma dėl to, kad valgo dumblius. Tačiau ilgai ir gausiai vartoti dumblius nesveika.
Kinų medicinoje jūros kopūstai buvo laikomi puikia, organizmą stiprinančia priemone. Kamčiatkos liaudies medicina šaltame vandenyje išmirkytais jūros kopūstais gydydavo skrandžio ir žarnyno ligas. Šiuolaikinėje mokslinėje medicinoje jūros kopūstai vartojami aterosklerozei gydyti ir jos profilaktikai. Jie mažina cholesterino kiekį kraujyje, padeda atkurti normalų kraujagyslių pralaidumą. Jūros kopūstai mažina kraujo krešėjimą ir kraujagyslių trombų susidarymą. Jie labai tinka skydliaukės ligoms (strumai, lengvoms Bazedovo ligos formoms) gydyti ir jų profilaktikai. Tam kartą per savaitę geriamas 1 arbatinis šaukštelis miltelių.
Kamčiatkos mokslininkai pakrančių gyventojams pritaikė „slaptą" endeminės strumos profilaktikos metodą — duona kepama su jūros kopūstais. Kepant duoną, 1 kg miltų įberiama 0,4 g jūros kopūstų, miltelių. Tokią duoną valgydamas, žmogus gauna jam būtiną jodo dozę.
Laminarijos preparatai dar vartojami ūmiems ir lėtiniams enterokolitams ir kolitams gydyti. Kadangi jūros kopūstai šiek tiek paleidžia vidurius, jais gydomi lėtiniai atoniniai vidurių užkietėjimai, ypač kai yra aterosklerozės reiškinių. Tam nakčiai geriama po pusę arba pilną arbatinį šaukštelį jūros kopūstų granulių arba miltelių, sumaišytų su 1/3 arba 1/2 stiklinės vandens. Smulkios jūros kopūstų dalelytės labai išbrinksta ir ima dirginti žarnyno gleivinės nervines galūnes ir sukelia jo peristaltiką. Gydymo kursas trunka 3—4 savaites ir kartojamas periodiškai. Tačiau jūros kopūstų, kaip vaistų, didelėmis dozėmis negalima vartoti, sergant hemoraginėmis diatezėmis, nefritu, nefroze, furunkulioze, išbėrimais, dilgėline, nėščioms moterims, t. p. kai yra jodizmo reiškinių arba kai sudirgintos nosies, viršutinių kvėpavimo takų, akių gleivinės. Iš laminarijos miltelių masės galima daryti šildomuosius kompresus.
Reumato ir podagros pakenktiems sąnariams pajūrio gyventojai daro skausmus malšinančias šiltas vonias su jūros kopūstais.
Jūros kopūstuose esančius alginatus galima panaudoti farmacijos pramonėje tepalams, žirneliams ir kitų vaistų formoms gaminti.
Receptai su >>